Ознака: цвекло

Здравје

Ја подобрува крвната слика и изобилува со витамини и минерали: Неверојатно е што сè цвеклото може да направи за организмот

Списокот на позитивни ефекти кои цвеклото ги има по нашето здравје е навистина долг, а со добра причина го нарекуваат и „суперхрана“. Преполно е со витамини и минерали кои го […]

Кулинарство

Кремаста салата со цвекло, морков, кисела павлака

Состојки 1 средна главица цвекло 1 поголем морков 2 млади кромидчиња 2лажици тостирани семки од сончоглед 1лажиче балсамико оцет 1лажиче маслиново масло 180 гр, 1 чаша, кисела павлака сол и […]

Здравје

Намирници поволни за здравјето и работата на белите дробови

– Одржувањето на здравјето на белите дробови е клучно за да се чувствувате добро. Но, голем број фактори, како што се цигарите и изложеноста на загаденоста и токсини во животната […]

Живот

Цвекло наместо лекови- дар од природа против болести, особено против оваа!

Го зајакнува имунитетот, го регулира крвниот притисок, го намалува холестеролот, ја стимулира функцијата на црниот дроб, ги потиснува туморите… Ниту еден зеленчук нема толкава количина витамини и минерали како цвеклата. […]