Ознака: чај

Здравје

Лек за СПУШТЕН СТОМАК – наутро се јавува болка кон срцето и на допир дава звук на клокотење

Спуштањето на стомакот може да биде вродено или како резултат на општото спуштање на стомачните органи, црниот дроб, панкреасот, бубрезите… Причини се неправилниот живот, претерана тешка физичка работа и силно слабеење на организмот. […]

Здравје

Со чај од коприва против анемија, воспаление и настинка

Чајот од коприва е популарен ширум светот затоа што изобилува со голема количина на витамини, минерали и хлорофил кои го зајакнуваат имунитетот и помагаат во лекувањето на различни болести, настинка […]

Кулинарство

Брз колач со лимон и мак: Непогрешлива комбинација на вкусови на која никој не може да ѝ одолее

Припремете едноставен и вкусен десерт за вас и вашите најмили, совршен во комбинација со шолја кафе или чај. Потребни состојки: – 280 гр. брашно – 2 лажици мак – ½ […]

Нега и убавина

Неколку причини зошто да го пиете чудотворниот чај од магдонос

Иако навидум е многу едноставна билка, магдоносот е полн со витамини и минерали, без разлика дали станува збор за неговиот корен или лист. Најмногу содржи калиум, калциум и фосфор, па […]

Живот

Колку е важно што пиеме наутро и кој пијалок е поздрав – кафе или чај?

Утринската рутина и малите навики кои ги имаме се многу поважни за остатокот од денот отколку што многумина мислат. Честопати слушаме дека би било добро да се стане малку порано, […]

Здравје

Што е подобро да пиеме наутро – кафе или чај? Експертите имаат конечен одговор

Иако поборниците на кето диетата ја практикуваат оваа навика, д-р Руш вели дека тоа дефинитивно не е здраво. Утринската рутина и малите навики кои што ги имаме сите ние се […]