Ознака: Шведска

Меѓународен фудбал

Урнебесно: Ибрахимовиќ и даде на Шведска ново име

Светското првенство ќе помине без Италија, бидејќи Швеѓаните направија првокласно изненадување елиминирајќи ги Азури во бараж (1:0 и 0:0).Натпреварот на „Сан Сир“ го следел и најдобриот фдбалер во историјата на […]

Вести

Изгоре џамија во Шведска, полицијата испитува дали пожарот бил подметнат

Џамија во шведскиот град Оребро изгоре ноќеска, а полицијата се сомнева дека пожарот бил подметнат.Пожарникарите биле повикани во два часот утрово, кога пожарот веќе бил проширен низ објектот и џамијата […]

Вести

Шведската полиција откри експлозив во камионот користен за нападот во Стокхолм

Шведската полиција пронашла експлозив во камионот. кој влета во толпа народ пред стоковна куќа во центарот на Стокхолм, при што загинаа најмалку четири лица, а повредени се 15.Шведската телевизија СВТ […]

Вести

Сорос контролира 65% од шведските евро-парламентарци

Шведските евро-парламентарци се најлојални соработници на мултимилијардерот Џорџ Сорос и неговата Фондација Отворено Општество. Ова го откриваат документите до кои дојде јавноста и ги објавија повеќе европски меидуми пред неколку […]

Живот

Неверојатно откритие: Болката исчезнува без употреба на лекови!

Шведските научници пронајдоа начин за брзо елиминирање на хроничната болка без употреба на лекови.Според податоците на Универзитетот во Линчепинг во Шведска, група истражувачи дошле до интересно откритие кое би требало […]

Вести

Заменик – претседателот на Шведскиот парламент во посета на Македонија

Заменик-спикерот на Парламентот на Кралството Шведска (Риксдаг) Есабел Дингисиан од денеска до 19 јули на покана на Македонското собрание ќе престојува во посета на Република Македонија.Според најавата на веб-страницата на […]