Ознака: Шведска

Фото

Во Шведска жените официјално имаат право да се шетаат голи до половината!

Правото што им беше дадено на жените да се шетаат голи до половината, предизвика многу контроверзии во Шведска.Законот се однесува за „човек кој се декларира како жена.“ И покрај фактот […]

Вести

Масовни силувања на фестивали во Шведска: Јавноста го вперува прстот кон мигрантите?!

Минатиот викенд во Шведска беа одржани два музички фестивали кои, наместо по учесниците и добрата забава, ќе се паметат по најголемиот број масовни сексуални малтретирања.Полицијата од Карлстад објави дека примила 32 […]

Вести

Шведската принцеза Лилиан почина на 97 години

Шведската принцеза Лилиан почина во неделата во Стокхолм, на 97-годишна возраст, се вели во соопштението објавено на интернет страницата на Кралската палата на Шведска.Родената Британка, Лилиан Меј Дејвис се запознала […]

Вести

Шведска со најмалку, а Бугарија со најмногу сиромашни граѓани во ЕУ

Само еден отсто од шведското население е во материјална сиромаштија, додека Бугарија има најмногу сиромашни граѓани покажал најновиот извештај на Еуростат. Шведска и Луксембург имаат најнизок процент на сиромашни граѓани […]

Вести

Шведски обвинител фатен со „спуштени панталони”

Шведските полицајци биле зачудени кога уапсиле човек кој купувал секс од проститутка во Стокхолм, па дознале дека тој е обвинителот на кој треба да му поднесат извештај за ваквите случаи. […]