Ознака: шеќер

Кулинарство

Симптоми кои откриваат дека внесувате премногу шеќер во организмот

Шеќерот има многу калории, но тие немаат никаква прехранбена вредност. Иако го има во многу намирници, постои можност да го избегнете. Преголемото внесување шеќер остава сериозни здравствени последици по здравјето, […]

Здравје

Според ова можете да знаете дали внесувате премногу шеќер

Шеќерот е присутен во скоро сè, особено во преработена храна. Последиците од прекумерното внесување може да бидат сериозни за здравјето и доколку препознаете некој од овие симптоми, сменете ја исхраната […]

Здравје

Кој е најлесниот начин да го елиминирате шеќерот од вашата исхрана?

Секоја сериозна промена во исхраната треба да се одвива под будното око на специјалист и само откако ќе бидат „положени“ потребните тестови. Ако веќе сте поминале низ оваа фаза и […]

Кулинарство

Што ќе се случи со вашето тело доколку 7 дена не консумирате шеќер? Овие 5 работи се клучни, а една особено ќе им се допадне на жените

Природните шеќери кои што се наоѓаат во овошјето, млекото и останатите намирници не се штетни, добри се за вашето здравје и може да ги внесувате во поголеми количини преку споменатите […]

Нега и убавина

7 видови храна кои не би требало да ги консумираме во зима

Свежите, сочни производи може да делуваат како одлична опција за зимските денови, сепак, треба да имаме предвид дека во текот на овие постудени месеци, повеќето од нив пристигнуваат од потоплите […]