Ознака: Шпанија

Занимливости

Црн хумор или само забава? Распродадени лото ливчињата со бројот на корона кризата

Љубителите на игрите на среќа во Шпанија ги разграбаа ливчињата од традиционалната божиќна лотарија со броеви поврзани со коронавирусот, а меѓу првите беше и бројот што го означува датумот на […]

Вести

ГИ СПОРЕДИЈА СО ХИТЛЕР: Со хеликоптери ги бркаат туристите од плажите

Шпанија е една од земјите кои се најсилно погодени од коронавирусот во светот. Според последните податоци, заразени се повеќе од 517 000 луѓе, додека починале 29 418 лица. Властите се […]

Вести

Гермнаија ја третира речиси цела Шпанија за ризичен регион од новиот коронавирус

Германија ја прогласи речиси цела Шпанија, вклучувајќи го и туристичкиот остров Мајорка, за регион под ризик од коронавирус по зголемувањето на случаи на заразени. Тој потег е удар врз надежите […]

Свет

Барселона, ново шпанско жариште: Расте бројот на новозаболени од коронавирус

Во Шпанија се регистрирани 4.581 нови случаи на коронавирус од минатиот петок, кога фокусот на инфекцијата се засили, особено во Каталонија, вклучувајќи ја Барселона и соседниот регион Арагон, објави денеска […]

Вести

Резервации за место на плажа во Шпанија

Поради задолжителните мерки за физичка дистанца за време на епидемијата од вирусот Ковид-19, во Шпанија годинава туристите ќе треба да резервираат место на некои плажи. Градот Канет ден Беренгер на […]