Ознака: ЈОХАНЕС ХАН

Вести

Решение за спорот за името со лидерство и државништво

Спорот за името меѓу Македонија и Грција може да се реши во блиска иднина со лидерство и државништво во двете земји, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.– Ова е спор кој […]

Вести

Заев разрешува спротивно на законот. Му се може, Хан го тапша по рамо

Ме разрешил нелегитимниот режим на Заев. Ако, тоа го очекував. Знам како работат РЕЖИМИ. Притоа не е важно што сум на ЗАКОНСКИ ГАРАНТИРАНИОТ одмор, бидејќи за нив не ни важат закони.Они се група […]

Вести

Владината седница на СДСМ и Хан повеќе за сликање, помалку за суштински напредок

Очигледно е дека СДСМ води гол ПР, а еврокомесарот за соседsка политика и преговори за проширување, Јоханес Хан се очекува да присуствува единствено еден час на владината седница. За еден […]

Вести

Груевски денеска на средби со еврокомесарот Хан и европарламентарците Кукан и Келам

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер на Република Македонија, Никога Груевски  денеска оствари средби со еврокомесарот Јоханес Хан и европарламентарците Едуард Кукан и Туне Келам.Груевски денеска и вчера претстојува во дводневна […]

Вести

Хан, Арсовска и Економи ќе го отворат „ЕУ- Западен Балкан инвестицискиот форум“ организиран од Европската комисија

Европскиот комесар Јоханес Хан, претседателот на Сојуз на стопански комори на Македонија(ССК), Данела Арсовска и министерот за економија на Албанија,  Милва Економи,  ќе го отворат „Форумот за унапредување на инвестициската клима меѓу ЕУ и Западен Балкан“, кој […]

Вести

Груевски: И како опозиција силно ќе работиме Македонија да добие преговори со ЕУ и членство во НАТО

ВМРО-ДПМНЕ и како опозиција силно ќе работи Македонија да добие преговори со Европската унија и членство во НАТО. Оваа порака од Брисел денеска ја испрати претседателот на најголемата опозициска партија […]

Вести

Могерини и Хан побараа брзо формирање на влада по доделувањето на мандатот

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан ја поздравија одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да му го додели мандатот за состав на нова влада на […]

Балкан

Тачи му одговори на Хан: На ЕУ му недостасува водство и визија

По повод критиките на еврокомесарот Јоханес Хан околу изјавата за промени на границите на Западен Балкан, косовскиот претседател Хашим Тачи возврати дека тоа покажува дека на Европската Унија и „недостасува […]