Ознака: ЈОХАНЕС ХАН

Вести Свет

По решавањето на спорот за името Македонија има добри шанси да продолжи напред

Во интервју за германскиот весник„Ханделсблат“еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан изјавува дека ЕУ мора да ги исполни своите ветувања, а интеграцијата на Западен Балкан во Европската унија е […]

Балкан Вести

Ви треба виза за влез во земјата, му напишаа Косовци на Хан

По посетата на Белград, каде претходно ќе разговара со претседателот на Србија Александар Вучиќ, еврокомесарот Јоханес Хан ќе отпатува за Приштина. Револтирани од одолговлекувањето со визната либерализација на Косово пред неговото пристигнување група […]

Вести Свет

Совет од Хан-Заев да не оди на избори

Со комбинација на Балкан и рационалност може да се дојде до потребното мнозинство во македонскиот Парламентот, вели еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за австрискиот весник „Куриер”, пренесува МКД.мк. Хан вели […]

Вести Македонија

На потег е Парламентот

Федерика Могерини, високата претставничка на Европската Унија, и Јоханес Хан, еврокомесарот за проширување излегоа со заедничко мислење. Со мирно и демократско гласање, мнозинство од оние што кои излегоа на референдумот рекоа […]

Вести

Може да се најде решение на името, но важен е и квалитетот на договорот

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, во интервју за грчкиот весник „Та неа“, изрази убеденост дека може да се постигне решение за името, и оценува дека во Софија нема да биде […]