Ознака: COVID 19

Живот

За физички неактивните, веројатноста да починат од COVID-19 е поголема

Меѓу луѓето што барем еднаш биле болни од COVID-19, претходната физичка неактивност е поврзана со многу потешки симптоми и поголема опасност од смрт, покажува истражување со скоро 50.000 испитаници кои […]

Живот

Трудници и COVID-19: Дали да се вакцинираат и кои се ризиците за бебето?

Д-р Ана Митровиќ Јовановиќ, гинеколог од болницата ГАК Народни фронт, во емисија на РТС даде одговори на најчестите прашања што ги имаат бремените жени или жените кои планираат бременост. Дали […]

Живот

Кој е најдобриот метод да се спречи ширење на COVID-19 во училниците?

Една нова студија спроведена од истражувачи од Универзитетот во Централна Флорида (UCF) сугерира дека заштитните маски и добриот систем за вентилација се поважни од физичкото растојание за да се спречи […]

Живот

Антибиотици и COVID-19: Лекарите ги препишуваат лесно, но тоа може да создаде нов проблем

Огромното мнозинство на пациенти со COVID-19 примени во американските болници во првите месеци од пандемијата добиле антибиотици, дури и пред да се потврди дали имаат некаква бактериска инфекција, покажа студија […]

Вести

Кoи се разликите меѓу двете водечки вакцини против Ковид-19?

Вакцината на компанијата „Модерна“ е многу слична на онаа на „Фајзер“ / „Бионтек“ одобрена во Велика Британија, САД, Канада и некои други земји, а наскоро се очекува да добие зелено […]

Вести

Вакцината спасува, не убива

Фактот дека нашите соседи почнаа да ги вакцинираат своите граѓани, а ние сѐ уште ги чекаме првите дози, не треба да загрижува. Вакцината ќе дојде. Она што загрижува е прашањето […]