Ознака: Google

Технологија

Топ 10 пребарувања на Гугл во 2018 година

Резултатите покажаа дека луѓето ширум светот масовно пребарувале вести за трагедиите во светот, како што се смртта на Ентони Борден, Кејт Спејд и уште неколку други познати личности, но честопати […]

Занимливости

Google отпуштил 48. вработени поради сексуално вознемирување

Американскиот интернет гигант Google, последните две години, поради сексуално вознемирување, отпуштил 48. вработени, вклучувајќи 13. на висока позиција, напишал генералниот директор на компанијата, Сундар Пичај, во интернет документот упатен на […]

Вести

Турција го казни „Гугл“ со 15 милиони долари

Турскиот Совет за заштита на конкурентноста го казни глобалниот интернет гигант „Гугл“ со казна од 15 милиони долари поради нарушување на пазарот на софтвер за мобилни уреди. Според одлуката на […]

Сцена

Оваа девојка е најопасна личност на интернет: Подгответе се за најлошото ако го впишете нејзиното име на Google!

Компанијата Intel Security секоја година прави листа на најопасните познати личности на интернет. Комичарката Ејми Шумер е најопасната личност на интернет, пишува АП.Ова го тврди компанијата Intel Security која во […]

Технологија

Google ќе го прекине користењето на Adobe Flash до крајот на годината

Од пред извесно време се шушка околу платформата Adobe Flash и тоа колку е ранлива кон напади, бавна и речиси непотребна.Само пред неколку месеци, Google предложи план за прекин на […]