Таљатели со пилешко месо и брокула се

За неодоливо вкусните таљатели потребни се следните состојки:
400 гр. талиатели
маслиново масло
200 гр. бело пилешко месо
300 гр. брокула
400 мл. течна павлака
сол
50 гр рендано сирење пармезан
Начин на приготвување:
На загреано масло испржете го сецканото пилешко месо. Кога ќе биде речиси готово, додадете ја брокулата и зачинете со сол. Кога брокулата ќе омекне, истурете ја павлаката и гответе уште неколку минути на тивок оган.
Сварете ја пастата според упатствата на пакувањето. Исцеди ја и ставете ја во сад. Истурете го сосот, додадете го пармезанот и внимателно промешајте.
На здравје!

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.