Топчиња без тронка маснотии, а сигурно ќе ви успеат

Мали  фини  топчиња, лапни  голтни. Совршени  за престоните празници

Состојки:
300гр кекси  со  вкус на какао
150мл  сок од портокал
1 ванила шеќер
2 големи лажици  мармалад од портокал
Рендана кора од портокал
1 лажица мед
1 чоколадо за готвење

Подготовка
Кексите добро иситнете ги, прелијте ги  со  сок, измесете, додадете го медот, мармаладот, ванила шеќерот и  стопеното чоколадо, на крај   додадете ја ренданата кораод портокал, се добро измешајте за да се поврзат  состојките . најдобро ќе ја соедините смесата со рака, оставете во ладилник  30 минути  и потоа обликувајте  топчиња.  Додадете уште малку  кексдоколку  смесата е мека.
Топчињата  извалкајте ги  во кекс или во топено чоколадо украсете по желба.Состојки:
300гр кекси  со  вкус на какао
150мл  сок од портокал
1 ванила шеќер
2 големи лажици

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.