ТРИК КОЈ СЕКОГАШ „ПАЛИ“: Како да направите УСПЕШНА кора за торта?!

Мрсната хартија е сојузник во печењето на колачот која спречува кората да се лепи за калапот или плехот. Меѓутоа понекогаш времето е кратко за правилно да се исече хартијата, а во тој случај ќе ви помогне алуминиумската фолија.
1. Обрачот за печење добро замотaјте го со неколку слоеви алуминиумска фолија.
2. Замотаниот обрач ставете го на плехот за печење и ставете ја смесата.
3. Кога кората ќе се испече, оставете ја да се излади.
4. Потоа само тргнете го обрачот полека и отстранете ја фолијата од долната страна на кората.
На крај уживајте во украсувањето на кората.
Најдобри рецпти, кулинарски трикови, диети, совети за здравје и сл. можете да најдете на фан страната на Фејсбук на најадисе.мк.Меѓутоа понекогаш времето е кратко за правилно да се исече хартијата, а во тој случај ќе ви помогне алуминиумската фолија.
1. Обрачот за пе

Пронајдете не на следниве мрежи: