ВАНИЛА КОЛАЧ: Едноставно, евтино и брзо!

Ванила! Ах, тој мирис на ванила. Едноставен и евтин колач, а вкусот е фантастичен.

Потребни состојки:
За тесто:
4 јајца
15 лажици шеќер
15 лажици брашно
15лажици масло
15 лажици млеко
2 кесички ванилин шеќер
1 кесичка прашок за пециво
За фил:
2 пудинга од ванила
500 мл млеко
1 шолја шеќер
2 кесички ванилин шеќер
За посипување:
шеќер
Начин на подготовка…

 
Изматете тесто од наведените состојки. Пoловина oд тестото истурете го во тава која претходно сте ја замастиле и ставете ја во рерна малку да се запече околу 5 минути на 180 С.
За тоа време припремете го пудингот како на упатството од кесичката. На вас оставаме ако сакате да си додадете некое овошје.
Ако имате стапче од ванила користете го него наместо ванила од кесичка бидејќи е уште поубаво. Така што ванилата ќе ја ставите во млекото.
Потоа врз малку печената кора истурете го се уште врелиот пудинг, па другата половина од тестото прелијте ја преку пудингот. Вратете ја во рерна и колачот испечете го до крај.
Додека се уште е врел колачот посипете со кристали шеќер.
Добар апетит!

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.