ВИДЕО: Автобус со деца падна во канал, најмалку 14 мртви!

Најмалку 14 луѓе, меѓу кои шест деца, загинале во сообраќајна несреќа на југот на Турција кога автобус што превезувал ученици на екскурзија излетал од патот и паднал во канал, јавуваат турските медиуми.Меѓу загинатите се три девојчиња и три момчиња, како и осум возрасни лица. Во несреќата се повредени 24 луѓе, јави турската агенција Доган.
Автобусот се враќал од екскурзија во познатото археолошко наоѓалиште Каратепе, кога излетал од патот и паднал во канал.
Несреќата се случила откако возачот загубил контрола над возилото, а полицијата ги истражува причините.Меѓу загинатите се три девојчиња и три момчиња, како и осум возрасни лица. Во несреќата се повредени 24 луѓе, јави турската агенција Доган.

Пронајдете не на следниве мрежи: