Вкусен вегетаријански оброк: Ориз со здрав зеленчук

Едноставни вкусови кои  на сите ќе им се допаднат…Состојки:
150гр ориз
3 парчиња карфиол
1 цвет брокула
1 морков
200мл вода
1 лажица масло
Зачини по вкус
Подготовка:
Зеленчукот измијте го, ставете го во сад со вода, посолете и  варете го 10 минути. Зеленчукот и зачините додадете ги  во  готвениот зеленчук, промешајте и  варете  на средна температура 5- 7 минути. Тргнете од оган, додадете масло, промешајте, поклопете и оставете да набабри  5- 7 минути. Доколку  сакате можете да додадете и  лажица кајмак, толчена пиперка… Состојки:
150гр ориз
3 парчиња карфиол
1 цвет брокула
1 морков
200мл вода
1 лажица

Пронајдете не на следниве мрежи: