ВКУСНО: Крем супа од компири

Состојки:
2 компири, излупени и исечени на коцки
2 шолји вода
1 голем кромид, ситно сечкан
1/4 шолја путер
1/4 шолја сенаменско брашно
1 лажичка сол
1/2 лажичка мајчина душица
1/4 лажичка рузмарин
1/4 лажичка бибер
1 ½ чаши трајно млеко со 3,2% мм
Подготовка:
Варете ги коцките компири во сад со две чаши зовриена вода, додека не смекнат. Во поголема тава растопете го путерот и испржете го кромидот. Додајте го брашното, солта и останатите зачини. Пополека додавајте го трајното млеко со постојано мешање, додека не зоврие, па гответе уште 3 минути. Ставете ги варените компири, добро измешајте ја целата смеса и оставете ја да се вари уште малку.Состојки:
2 компири, излупени и исечени на коцки
2 шолји 

Пронајдете не на следниве мрежи: