ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Автобус покоси австриска пливачка на Европските игри во Баку

Три австриски натпреварувачки во синхронизирано пливање повредени се на Европските игри во Баку кога на нив во олимпиското село налетал автобус, пренесува денес Ројтерс.До несреќата дошло во четвртокот кога возачот на автобусот кој ги превезува спортистите ја изгубил контролата  на кривина  и ги покосил пливачките кои се движеле на тротоарот. Најлошо поминала Ванеса Сахиновиќ, која завршила во кома и со повеќе скршеници. Таа  веднаш била пренесена во Виена и се наоѓа надвор од животна опасност.
Луна Пајер  ја повредила раката, а Верена Брајт се здобила со полесни повреди.
Предупредување: Видеото е со вознемирувачка содржина.

До несреќата дошло во четвртокот кога возачот на автобусот кој ги превезува спортистите ја изгубил контролата  на кривина  и ги покосил п

Пронајдете не на следниве мрежи: