За само две минути научете како да направите кечап, сенф и мајонез!

За подготовка на сенф семето се потпува во течност како  што е газиран сок, вино, оцет или вода. Потребно е да ги смелете во фина каша, при што температурата за време на подготовката не смее да биде повеќе од 40 степени.Го знаете она чувство кога домашниот производ  баш никако не може да се спореди со индустрискиот?
Секако, понекогаш е и поинаку, но исклучиво само сами можете да ја погодите вистинската мерка на состојки и зачини.
Многумина пеферираат домашни намази, но за тоа понекогаш немаат доволно време.
Со овие совети  можете брзо и едноставно да направите сами кечап, мајонез и  сенф, а рецептите можете сами да ги корегирате додека не добиете конечен резултат кој ќе ве мамами да изговорите: Тоа е тоа!
За подготовка на сенф семето се потпува во течност како  што е газиран сок, вино, оцет или вода. Потребно е да ги смелете во фина каша, при што температурата за време на подготовката не смее да биде повеќе од 40 степени бидејќи етеричните масла од семето, кои му даваат  вкус на сенфот ќе испарат.
Кечап
Во чаша вода додадете полна лажица кафен шеќер и  промешајте да се растопи. Префрлете во блендер и додадете половина кромид. Во садот со добиената смеса додадете по вкус каранфилче, цимет, сол, половина лажица сенф, три лажици бел вински оцет, 200ге пасиран домат.

 
Сенф
Во  сад за толчење, никако не во блендер, ставете полна лажица сол, полна лажица куркума, 3,5 полни лажици кафен шеќер, лажица сушени зачини по желба, 3,5 полни лажици семки горчица. Се добро истолчете и измешајте и додадете ¾ чаша бел вински оцет. Чувајте во ладилник две недели.
Мајонез
Измешајте две жолчки и додадете лажица сенф. Потоа 500мл маслиново масло, малку сол, сок од половина лимон и се добро промешајте за состојките да се соединат. Едноставно зарем не?
Го знаете она чувство кога домашниот производ  баш никако не може да се спореди со индустрискиот?
Секако, понекогаш е и поинаку, но ис

Пронајдете не на следниве мрежи: