Женските лубеници се секогаш посочни и послатки

Нема поголемо разочарување од она кога сакаме вкусна и сочна лубеница за разладување, особено на вакви горештини, а дома не дочекува нешто со вкус на тиква.За да одберете сочна лубеница, треба да знаете неколку трикови:
Првиот чекор нека ви биде тоа да фрлите око на дамките на лубеницата. Ако е целосно бела, тоа значи дека и треба време да созрее, а колку се дамките потемни, тоа значи дека таа е сочна и созреана.
Верувале или не, втор чекор е да внимавате на полот. Да, лубениците се машки и женски, високите се машки, а позаоблените се нарекуваат женски. Погодете кој пол е посладок, секако женскиот.
На крај обрнете внимание како трет чекор на дршката, бидејќи колку е потемна толку е лубеницата позрела и сочна.За да одберете сочна лубеница, треба да знаете неколку трикови:
Првиот чекор нека ви биде тоа да фрлите око на дамките на лубеницата. Ако е

Пронајдете не на следниве мрежи: