Житарки со семки и суви сливи

Ова е свеж појадок за сите оние на кои им се допаѓа термички необработена храна. И покрај богатството на хранливи материи кои се добро избалансирани, овој појадок е полн со ензими, кои се вистински катализатори во преработката на храна.
Потребни се само 10 минути за да имате здрав појадок во чинија.
Состојки:
50 грама суви сливи
15 грама семки од сончоглед
30 грама мед
100 грама житарки (пченица, јачмен)
30 грама бадеми
Време да се подготви: 10 минути.
Додадете ги житарките во сад и измијте ги убаво.  Потоа прелијте ги со вода и оставете ги да киснат цела ноќ.
Во утринските часови додадете ги семките, сливите и  бадемите и заблажете по желби со мед.
Пријатен доручек!
Прочитајте повеќе за здрава храна и совети на najadise.mkОва е свеж појадок за сите оние на кои им се допаѓа термички необработена храна. И покрај богатството на хранливи мате

Пронајдете не на следниве мрежи: