Американскиот амбасадор за инцидентот во Бањска: Голем напад на Косово!

Американскиот амбасадор во Косово, Џефри Ховениер денеска по средбата со косовската претседателка Вјоса Османи изјави дека се уште има непознати детали за инцидентот во селото Бањска и предупреди дека може да се очекуваат и „други слични инциденти“, пренесува Клан Косово.
Ховениер, меѓу другото, рече дека безбедносните институции работат на расветлување на околностите.

Американскиот амбасадор за инцидентот во Бањска: Голем напад на Косово!

„Сè уште не можам да зборувам за последиците, поминаа 48 часа од нападот. Некои работи ги знаеме, а некои не. Тоа беше голем напад и инцидент. САД тесно соработуваат со Косово. Знаеме дека тоа беше напад на добро обучена група со воена опрема. Знаеме дека некои од напаѓачите се убиени, а некои избегале. Но, српските власти соопштија дека ја изгубиле својата сила и дека другите ќе ја искористат за нови напади. Мораме да ја заштедиме енергијата, опремата што е запленета и стратегиите на кои работиме. Ова е обучена и организирана група и зад нив стои некој кој ги опремил со тешко вооружување“, рече Ховениер.

Тој рече дека имало координација на косовската полиција со КФОР и ЕУЛЕКС.

„Имаше силна координација меѓу косовската полиција, КФОР и ЕУЛЕКС. Ова беше голем напад на Косово со трагични последици. Ние сме со народот на Косово и работиме да ги изведеме сторителите пред лицето на правдата“, рече Ховенје.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.