БАЈДЕН ДОНЕСЕ НЕОЧЕКУВАНА ОДЛУКА: САД нема да и дадат борбени авиони Ф-16 на Украина

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, најави дека САД нема да испорача борбени авиони Ф16 на Украина.

БАЈДЕН ДОНЕСЕ НЕОЧЕКУВАНА ОДЛУКА: САД нема да и дадат борбени авиони Ф-16 на Украина

Оваа одлука е донесена ненадејно иако претходните денови со голема помош се најавуваше дека одлуката добила зелено светло.

Полска сè уште стои на својот став за испорака на 12 F16 Block 50 и Франција е подготвена да обучува пилоти можеби за Mirage 2000.

Зошто Бајден се откажа засега не е познато.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.