Брзо, а вкусно и одлично за доручек: Едноставна пита од леб и сирење

Состојки:
150 гр сирење
парчиња бајат леб
2 јајца
200 мл јогурт
неколку готови кори
масло
малку прашок за пециво

Подготовка:
Скршете го сирењето, додадете јајце, млеко, прашок за пециво и 20 мл масло. Изедначете сè.
На масата раширете ја кората, подмачкајте ја и премачкајте ја со филот. Потопете парче леб од двете страни во подготвениот фил и ставете го на средината на корите.
Преклопете ги корите околу лебот и додадете уште малку фил со сирење и преклопете ја кората околу лебот. Се реди во плех за печење. Премачкајте ја уште малку и печете во рерна на 200 степени C 30 минути.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.