Вучиќ: За 24 часа објавуваме докази за убиствата на Србите!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави дека во рок од 24 часа се откриени докази за бруталното убиство на Србите во Бањска на северот на Косово и Метохија, за време на конфликтот со косовската полиција.

Вучиќ: За 24 часа објавуваме докази за убиствата на Србите!

„Не успеаја и нема да успеат обидите да се премолчи како беа убиени некои од Србите. Во рок од 24 часа ќе можете да го видите, имаме изјави на очевидци дека најмалку еден ранет е брутално убиен. Србија нема да се смири додека не се дознае целосната вистина, бидејќи животот на Србите не вреди помалку од животот на другите. Не ме интересира кој каков притисок ќе изврши, како што не ме интересира како ќе и наштетат на Србија со своите лаги и во регионот и во западните медиуми“, рече Вучиќ и додаде дека имаме тешки седум дена пред нас, „можеби најтешкото во последните 15 години“.

„Најтешко поради настаните на Косово и Метохија и општата кампања започната против нашата Србија, кампања на лаги и невистини. Како што вели нашиот народ, не врне снег за да ја покрие планината, туку секое животно да си ги покаже трагите. Можевме да видиме дека имаме пријатели, тие не се многубројни, но тие се храбри и тие се луѓе кои го достоинуваат поредокот на ОН, но и правото на малите луѓе на свој глас, правото на живот и опстанокот на малите. нации“, рече Вучиќ во видеото објавено на Инстаграм.

Претседателот на Србија додаде „бевме соочени со најтешки можни притисоци“.

„Еден принцип важи за сите други, а не само за еден, а тоа се Србите. Кога беа убиени осум полицајци во Северна Македонија, тоа не беше направено од терористи. А кога ќе биде убиен косовски полицаец, кој според бриселскиот договор не може да биде таму каде што бил, што ние го осудуваме и никако не го оправдуваме, тогаш сите Срби до 14 години мора да бидат под истрага, уапсени, убиени, без секаква одговорност и право да се бранат“, вели Вучиќ.

„Им пречеше тоа што сфатија дека Србија има софистицирано оружје. Ќе продолжиме да инвестираме во одбраната на нашата земја, но Србија сака мир. Се што кажаа беше измислено и лажеа, а знаеја дека лажат. Најтешкиот дел беше слушањето приказни за тоа како треба да ја дочекаме таканаречената акција. на косовската полиција. А залудни беа уверувањата дека тоа не е професионално, зошто ЕУЛЕКС е одбиен да учествува, но можеа само да гледаат од дистанца и да поддржат, бидејќи се што е против Србите мора да се поздрави“, рече Вучиќ.

Како што додаде, на Србите е да се обединат и да бидат уште посилни, да изградат патишта, болници, да ја зајакнат армијата и да ја заштитат Србија, а „можете да сонувате за независност на Косово“.
„Србија ќе ја заштити Повелбата на ОН; резолуцијата 1244 и нејзиниот територијален интегритет. Да живее Србија, Србија ќе победи“, заклучи Вучиќ.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.