Германскиот амбасадор во Приштина: Ова беше напад на територијалниот интегритет на Косово!

Амбасадорот на Германија во Косово, Јерн Роде, оцени дека „терористичкиот напад на северот на Косово е напад врз територијалниот интегритет на Косово“, пишува Косова Прес.

Германскиот амбасадор во Приштина: Ова беше напад на територијалниот интегритет на Косово!

Роде истакна дека Германија стои до Косово и дека заедно со Косово и семејството на полицаецот Африм Буњаку, кој беше убиен во конфликтот, ја оплакувале неговата смрт.

„Го користиме овој напад за да потврдиме дека секогаш стоиме покрај Косово во одбрана на неговата вистинска позиција како суверена членка на европското семејство, бидејќи нашата цврста верба, она што беше вистина за обединета Германија во 1990 година, останува вистина за Косово и за целото регион денес“, рече Роде на церемонијата по повод Денот на германското обединување.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.