Груевски со честитка за 24 Мај: Светите Кирил и Методиј имаат особено значајно место во културната и христијанската историја на Македонија

Поранешниот премиер Никола Груевски упати честитка по повод 24 Мај – Денот на сесловенските и македонски просветители.

– Честит празник на светите Кирил и Методиј на сите граѓани на Македонија! Сесловенски и македонски просветители, светци и рамноапостоли.

Денеска Македонија го слави големото наследство на светите Кирил и Методиј.

Нивната пионерска работа во создавањето на глаголицата и ширењето на христијанството на словенски јазик ги постави темелите на нашето богато културно и духовно наследство.

Нивниот придонес за описменување, образование и зачувување на нашиот јазик е непроценлив.

Светите Кирил и Методиј имаат особено значајно место во културната и христијанската историја на Македонија. Нивното влијание е длабоко вкоренето во неколку клучни аспекти.

Нивното дело доминантно допринесе, го надгради и го оформи нашиот културен идентитет.

Кирил и Методиј кои потекнуваат од геогравската област Македонија а се родиле во рамките на византиската империја, ги славиме по нивната улога во развојот на словенската книжевна традиција. Создавањето на глаголицата од нивна страна, како предвесник на подоцнежното создавање на кирилицата, им обезбеди на словенските народи, вклучително и на Македонците, средства за зачувување и промовирање на јазикот, културата и идентитетот.

Ова јазично наследство е камен-темелник на македонското културно наследство.

Нивното наследство е и во мисионерската работа со тоа што го донеле христијанството кај словенските народи на нивниот јазик, што претставувало монументално поместување од претходните практики на употреба на грчки или латински.

Ова ги направило верските текстови и литургиите подостапни и разбирливи, поттикнувајќи подлабока духовна врска меѓу словенските верници. Усвојувањето на старословенскиот како литургиски јазик ја зајакнало христијанската вера во регионот.

Светите Кирил и Методиј денес се веќе национални личности во Македонија и ги симболизираат историските и духовните врски на македонскиот народ со поширокиот словенски свет па оттаму и прославите и комеморациите на нивниот живот и дело се одраз на нивното трајно влијание врз националната гордост и идентитет.

Тие се денес и наша национална гордост заради што помеѓу другото во 2007 година денот на нивното одбележување 24 мај е прогласен за празник и неработен ден во Македонија за сите нејзини граѓани а подоцна се поставија и нивни споменици од двете страни на камениот мост во строгиот центар на главниот град на Македонија-Скопје.

Придонесите на браќата за создавање на словенско писмо и нивните преводи на суштински верски текстови ги поставија темелите за писменост и образование во Македонија, но и во целиот регионот каде се наоѓаат државите и нациите со словенски јазици.

Нивното творештво може да се смета за почеток на македонската книжевна традиција, која еволуирала и процветала низ вековите.

Светите Кирил и Методиј се темелни фигури во историскиот, културниот и верскиот развој на Македонија. Нивното наследство е составен дел на чувството за идентитет и континуитет на нацијата во рамките на словенските културни и верски традиции.

Додека го почитуваме нивниот спомен, да бидеме инспирирани од нивната посветеност и да продолжиме да го негуваме и промовираме нашиот единствен македонски идентитет.

Нека овој ден не потсети на трајните вредности на знаење, верба и единство.

Среќен празник на сите! – напиша Груевски на Фејсбук.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.