АКО СТЕ НАД 50 ГОДИНИ, ДОДАДЕТЕ ГО ОВА ВО КАФЕТО: ДОВОЛНО Е МАЛА КОЛИЧНА, ГИ НАМАЛУВА ШЕЌЕРОТ И ХОЛЕСТЕРОЛОТ

Многу функции на нашето тело опаѓаат кога ќе дувнеме 50 свеќи, тоа е нормален дел од животниот процес и не треба да ве загрижува.

Нутриционистот открил дека едниот зачин треба да се додаде во кафето, додека другиот силно го зајакнува имунитетот доколку го додадете во солените јадења.

Доколку имате над 50 години и сакате повеќе да се грижите за исхраната и здравјето, експертите имаат одличен совет за вас.

Многу функции на нашето тело опаѓаат кога ќе дуваме 50 свеќи, ова е нормален дел од животниот процес и не треба да ве загрижува, а постојат начини како да ги зајакнете некои од овие функции преку паметна исхрана богата со важни хранливи материи.

Стареењето влијае и на производството на плунка и на нашата способност за вкус. Доколку храната што ја јадете има послаб вкус, време е да додадете два зачини кои ќе ја подобрат и дополнително ќе делуваат поволно на здравјето.

Докторката Памела Пик, авторка на бестселерот „Како да го поправите гладот“, објаснила дека по 50-тата година треба да јадете куркума и цимет.

“Куркумата го зајакнува имунолошкиот систем и ги намалува воспалителните процеси во зглобовите. Исто така, докажано е дека има ефект врз симптомите на артритис кај постарите жени”, рече таа.

Куркумата делува и превентивно за многу болести, а се препорачува за сите кои би сакале да ги одржат своите когнитивни функции во добра состојба.

“Циметот има антиинфламаторно и антимикробно дејство. Го одржува нивото на шеќер во крвта бидејќи го забавува празнењето на желудникот после јадење. На тој начин го спречува шеќерот од нагло скокање или паѓање и ја подобрува чувствителноста на телото на инсулин”, вели таа. рече и советуваше циметот да се додаде во кафето, додека куркумата се додава во солените јадења или се консумира во форма на чај.

Само еден грам цимет дневно го намалува шеќерот во крвта, триглицеридите, ЛДЛ холестеролот и другите лоши параметри кај луѓето со дијабетес тип 2.

“Не заборавајте да пиете доволно вода. Водата го оптимизира метаболизмот дури и додека старееме, а по 50-тиот роденден може да забележите дека сте помалку жедни. Жените треба да пијат девет, а мажите 13 чаши вода дневно. Ако сте физички активни или „Ако живеете во потопла област, можете слободно да пиете повеќе од тоа“, објасни д-р Пик.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.