ДРАМА ВО ШПАНИЈА: Пензионираните генерали бараат армијата да изврши ПУЧ и да го смени премиерот Санчез

Група пензионирани воени команданти ги повикаа вооружените сили на Шпанија да извршат државен удар за да го соборат премиерот.

Здружението на шпанските воени офицери објави манифест, потпишан од 50 членови, во кој од вооружените сили се бара да го сменат премиерот Педро Санчез и да распишат општи избори.

Во текстот, кој е објавен на веб-страницата на здружението, не се откриваат имињата на потписниците.

Се вели дека пензионираните офицери се „загрижени за иднината на Шпанија“ и го критикуваат контроверзниот договор за амнестија што Санчез го склучи со каталонските сепаратисти за да ја задржи власта.

„УСТАВЕН ПОРЕДОК ВО ОПАСНОСТ“

Тие инсистираат на тоа дека договорот ја укинува еднаквоста пред законот со бришење на злосторствата од 2017 година, кога сепаратистите направија неуспешен обид за незаконска независност.

  • Амнестијата е направена исклучиво поради личниот интерес на Санчез и ја остава правната држава беспомошна со укинување на казните и процедурите кои се во сила против криминалците кои беа протагонисти на споменатиот пуч – тврдат пензионираните полицајци.

Потписниците го цитираат шпанскиот устав во кој се вели дека вооружените сили мора да го гарантираат суверенитетот и независноста на Шпанија, односно одбраната на нејзиното територијално единство и уставниот поредок, кој, според нив, е во сериозна опасност поради недостатокот на судска независност. , нееднаквоста на шпанските граѓани пред законот и можното распаѓање на единството на шпанската нација.

– Бараме одговорните за одбрана на уставниот поредок да го разрешат премиерот и да распишат општи избори – заклучуваат офицерите.

Шпанските медиуми открија дел од нивните имиња и нивните поранешни редови. Меѓу нив се пензионирани генерали, бригадни генерали, полковници, потполковници…

Ел Паис рече дека манифестот предизвикал вознемиреност кај активниот воен персонал, кој рече дека пензионираните офицери, кои со децении се надвор од вооружените сили, се претставуваат како нивни портпароли.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.