Здрава алтернатива на леб: Рецепт за вкусни кето лепчиња

Loading...

Без разлика дали ја следите кето диетата или едноставно се чувствувате лошо кога јадете леб, овој рецепт ќе биде одличен за вас. Она што е поинтересно за овој рецепт е тоа што неговите состојки како семето од лен, сусам и псилиум можат да го подобрат вашето расположение. На пример, ленот се нарекува суперхрана поради неговите својства: тој е одличен извор на тиамин, рибофлавин, пиридоксин, фолна киселина, пантотенска киселина и добар извор на ниацин. Исто така, содржи голем број минерали – бакар, магнезиум, манган, фосфор, селен, железо, калциум и цинк.
Заедно со ленот е и псилиумот, кој е еден од најголемите пријатели на варењето на храната. Тој е одличен извор на растворливи влакна, а познато е дека влакната помагаат во регулирање на варењето, го чистат организмот од токсини, го забрзуваат метаболизмот и помагаат при губењето на телесната тежина.


Здрава алтернатива на леб: Рецепт за вкусни кето лепчиња
Потребни состојки:
150 гр брашно од бадем
40 гр псилиум во прав
60 гр кокосово брашно
75 гр мелен лен
1 лажичка лук во прав
1 лажичка кромид во прав
1 лажичка прашок за пециво
1 лажичка сол
сусам со кој ќе ги посипете направените лепчиња
2 лажички јаболков оцет
6 белки
2 цели јајца
480 мл врела вода
Начин на подготовка:
Измешајте ги сувите состојки, а потоа додадете ги течните. Формирајте топчиња. Од оваа количина смеса ќе излезат околу 9-10 лепчиња.
Наредете ги на хартија за печење. Печете околу 50 минути на 175 степени.
Дополнителна информација:
Кога ќе ги направите лепчињата мора веднаш да ги ставите да се печат. Исто така, користете дигитална вага за мерење на состојките.

loading...