Зошто отекуваат нозете и како да го спречите тоа

Отекувањето на стапалата е непријатен симптом, кој освен непријатност, создава и естетски проблеми: омилените чевли стануваат премали, а претходно тенките нозе веќе не се такви. Отекување на нозете може да се појави откако претходниот ден сте консумирале премногу солена храна. Но, ако вашите стапала постојано отекуваат , мора да го сфатите сериозно.3 главни причини зошто отекуваат нозете1. ПричинаНамалување на количината на протеини во крвта. Ова се должи на факторите на исхрана, начинот на варење на протеините или голема загуба на протеини преку бубрезите.2. ПричинаЗголемена капиларна пропустливост. Тоа може да биде предизвикано, на пример, од алергиска или посттрауматска реакција, воспаление.3. ПричинаЗголемување на хидростатичкиот притисок во луменот на капиларите, поради што течноста се „исцеди“. Ова е најчеста причина за едем. Се појавува во огромното мнозинство на случаи поради претходна повреда на кокцигеумот. Се чини, каква врска има ова со нозете? Најдиректен! Прво, повредата на кокцигеумот доведува до пролапс на внатрешните органи. И, движејќи се надолу, вршат притисок врз венските и лимфните садови, главните и секундарните, низ кои тече крвта од нозете.Второ, кога кокциксот и сакрумот се поместени, постои напнатост во мускулите и лигаментите на карличниот под и тие почнуваат да ги стискаат венските и лимфните садови. Едем од срцево потекло се јавува и на позадината на зголемен притисок во капиларите на нозете, кога срцето не создава доволна брзина на движење на крвта низ телото. Така, крвта е “принудена” да стагнира во долните екстремитети.Како да се спречи тоа?Некои луѓе веруваат дека отокот се јавува само затоа што поминуваат премногу време на нозе и седат цело време. Навистина, во овој случај, крвта стагнира во нозете, што придонесува за формирање на едем. Но, ако тоа беше единствената причина, тогаш секој кој долго стои или седи би имал оток на нозете, што не го забележуваме. Затоа, побарајте ја причината за отокот и почнете да работите со неа. Искусен терапевт треба да ви помогне во ова. Ако се исклучат сериозни болести, тогаш следните препораки ќе ви помогнат да го намалите отокот:
Исклучете ја претерано мрсната и солената храна од вашата исхрана и намалете го внесот на алкохолни пијалоци на минимум.

За да го подобрите протокот на крв во вашите нозе, искористете ја секоја прилика да ги одморите. Легнете со стапалата подигнати над нивото на колкот.

Наизменично туширајте ги стапалата и потколениците со топла и ладна вода пет минути.
 Едноставни вежби кои ќе спречат отекување на нозетеАко треба да стоите долго, повремено кренете се на прсти. Повторете го ова десет пати на секои два часа. Ова ќе ја подобри циркулацијата на крвта.Замислете да облечете чорап. Со двете раце фатете го стапалото доста цврсто, но не премногу и почнете да го „влечете чорапот“ прво по стапалото, па по глуждот, потколеницата, коленото, бутот, сè до препоните. Важно е да не го изгубите контактот со кожата ниту за секунда.Вежбата „вакуум“ е погодна не само за тренирање на стомачните мускули, туку одлично делува и за подигнување на внатрешните органи, а со тоа го спречува отекувањето на нозете. Позиција – лежејќи на грб, рацете по телото, нозете свиткани во колената. Издишете го воздухот од белите дробови и повлечете го стомакот колку што е можно повеќе. Останете во оваа позиција што е можно подолго и направете неколку повторувања. За да ја отежнете вежбата, можете да ја изведувате седејќи, постепено зголемувајќи го времето на напнатост на мускулите.

Пронајдете не на следниве мрежи: