Зошто сите ја обожаваат летната торта со маслиново масло, која ја проба и Ким Кардашијан?

Откако Ким Кардашијан на Инстаграм објави фотка од необичната торта од маслиново масло, светот преку ноќ почна да го испробува рецептот.
Се работи за рецепт на Лиз Рот, која во екот на карантинот смисли здрава торта, а истата пробаа да ја направат Ким и Кајли.


Предноста е што може да стои со денови, а вкусот да остане ист како првиот ден кога сте ја направиле, па многумина ја ставија на листата омилени летни десерти.


Состојки:
300ml маслиново масло
2 шолји брашно
Сок од 1 портокал
Кора од 1 портокал
Малку есктракт од ванила
1 шолја шеќер
3 јајца
2 лажички прашок за печиво
½ лажичка сода бикарбона
Малку сол
Подготовка:
Прво измешајте ги прашкастите состојки.
Посебно изматете го маслото со јајцата, ванилата, сокот и кората од портокалот, па постепено додавајте ги во сувата смеса. Измешајте додека не се изгубат сите грутки.
Истурете ја смесата во тава обложена со мрсна хартија. Печете 40-50 минути на 180 степени.
Изладете и посипете со шеќер во прав или овошје по желба.
Напомена: Тортата не смее да се чува во фрижидер, исклучиво на собна температура.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.