ИСПЛИВАА НЕПОЗНАТИ ДЕТАЛИ, ЕВЕ КАКО УКРАИНЦИТЕ ЈА ПОТОПИЈА РУСКАТА „ГОРДОСТ“ Облаците им помогнаа да ја забележат целта: Москва Е ГОТОВА!

На 14 април рускиот воен брод „Москва“ заврши на дното на морето, а сега се појавија досега непознати детали за тоа како се случило.

Една од најголемите руски загуби во војната со Украина е потонувањето на гордоста на руската поморска флота, крстосувачот Москва, кој беше најголемиот руски брод закотвен во Црното Море. Оттогаш, руската Црноморска флота претрпе многу загуби, а самото море стана рак на раните на руските формации.

ИСПЛИВАА НЕПОЗНАТИ ДЕТАЛИ, ЕВЕ КАКО УКРАИНЦИТЕ ЈА ПОТОПИЈА РУСКАТА „ГОРДОСТ“ Облаците им помогнаа да ја забележат целта: Москва Е ГОТОВА!

На 14 април Москва заврши на дното на морето, еден ден по драмата која долго време беше обвиткана во тајност. На 13 април Русите објавија дека на бродот имало експлозија која предизвикала пожар. Украинската страна веднаш ја презеде одговорноста за причинетата штета на бродот, во соопштение во кое се наведува дека бил погоден со крстосувачки ракети, но руската страна одби да го стори тоа.

Весникот „Украинска правда“ сега излезе со непознати детали за тоа што се случило тој ден. Како што пишуваат, „поради лошите временски услови и ароганцијата на руските морнари, украинските бранители успеале да го откријат и да стигнат до адмиралскиот брод на руската флота Москва со ракетата Нептун“.

Дали им помогнаа облаците?
„На 13 април, рускиот ракетен крстосувач „Москва“ беше стациониран во Црното Море, на околу 120 километри од брегот. Во времето на руската инвазија, Украина немаше радари над хоризонтот, а конвенционалниот радар не може да покаже цели на такви. Русите го знаеле ова, па се чувствувале сосема безбедно. Меѓутоа, околу 16 часот на 13 април, операторот на комплексот Нептун добил многу неочекувани информации: конвенционалниот радар покажал голема цел на околу 120 километри од брегот. Оваа големина во овој сектор на Црното Море може да биде само крстосувачот Москва“, пишува Правда.

Украинските ракетни сили сметаат дека самата природа им помогнала да ја видат руската цел. Бидејќи над морето имаше густи облаци, радарскиот сигнал се одби од нив на површината на водата и се врати кон облаците. Правда пишува дека при такво движење радарот неочекувано стигнал до крстосувачот Москва.

Различни верзии на настани
Русите биле толку сигурни во нивната непристапност до украинските сили што, според извори на Правда, веројатно не ги ни активирале системите за противвоздушна одбрана. Иако активираната противвоздушна одбрана не ја гледа украинската субсонична ракета бидејќи лета над водата, пишува споменатиот портал.

Западните медиуми објавија свои верзии за уништувањето на крстосувачот Москва. Некои пишуваа дека координатите на Украина се потврдени од Европскиот центар на НАТО. Други пишуваа дека американскиот извидувачки авион П-8 Посејдон учествувал во извидување со Украина и им ги дал точните координати.

Не знаеја дали бил погоден
Меѓутоа, луѓе од воените кругови за Правда велат дека не е тешко да се открие Москва, туку да се дојде до неа. Откако ракетите Нептун беа истрелани, им требаа околу шест минути да стигнат до крстосувачот. „Никој не знаеше дали го погодиле затоа што операторите на украинските Бајрактари одбиле да летаат за да го потврдат ударот. Над облаците немаше да видат ништо, а под облаците сигурно ќе беа соборени“, пишува Правда.

Дека Нептуните ја погодиле својата цел стана јасно кога крстосувачот Москва ненадејно се движел и се обидел да се сокрие. Покрај тоа, четири руски бродови истовремено се упатиле кон адмиралскиот брод на руската флота од различни правци. Во тоа време на морето се разви неочекувана бура, која ги отежна спасувачките операции.

Кога украинската војска сфатила дека шлеперот од Крим отишол кон бродот Москва, им станало јасно дека ситуацијата на крстосувачот е критична. Ноќта на 14 април, еден од водечките безбедносни функционери на Украина ги информираше новинарите на Правда: „Москва е потопена“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.