Кремаста салата со цвекло

Loading...

500 г цвекло
500 г компири
4 лажици кисела павлака
2 лажици мајонез
маслиново масло, сол и мелен црн пипер
Цвеклото и компирите се сечкаат на помали парчиња. Се варат во посолена врела вода со маслиново масло и се цедат во цедалка.
Се ставаат во длабок сад, и се додаваат павлаката, мајонезот и црн пипер по вкус. Салатата се промешува и се служи ладна.

loading...