Курти бара американска помош против воените планови на Србија

Косовскиот премиер Албин Курти телефонски разговарал со американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан, со кого разговарал за безбедносната ситуација на Косово по вооружениот напад на северот на земјата од страна на српската терористичка група.

Курти рече дека тоа е охрабрувачки разговор со американскиот советник за национална безбедност.

Му се заблагодарив за американската поддршка за безбедноста на границата на Косово и побарав поголема помош против воените планови на Србија“, напиша Курти во објавата на платформата „Х“.

Курти рече „го уверив во континуираната соработка на косовската полиција со КФОР и дека нашата посветеност да ги заштитиме сите граѓани е непоколеблива“.

За ситуацијата на северот на Косово, по нападот на српската терористичка група, предводена од Милан Радоичиќ, телефонски разговор со српскиот претседател Александар Вучиќ имал и американскиот државен секретар Антони Блинкен.

Портпаролот на Стејт департментот Метју Милер рече дека секретарот Блинкен за време на разговорот со српскиот претседател Александар Вучиќ разговарал за „важноста од преземање итни чекори за намалување на тензиите со Косово по насилството на 24 септември и убиството на српскиот полициски наредник.“

Портпаролот рече дека секретарот подвлече дека одговорните за нападите и кои сега се во Србија треба да одговараат.

Тој повтори дека Србија треба да го придружува итно намалување на тензиите со целосно спроведување на преземените обврски од договорот за нормализација (на односите со Косово) во рамките на разговорите што ги олеснува Европската унија.

Во меѓувреме, координаторот за стратешки комуникации во Советот за национална безбедност на САД, Џон Кирби, ја изрази загриженоста на Вашингтон за, како што рече, „големото распоредување“ на српските трупи долж границата со Косово.

„Ќе го следиме големото српско распоредување долж границата со Косово. Ја повикуваме Србија да ги повлече своите сили од границата и да продолжи да ги намалува тензиите“, рече Кирби за време на разговорот со новинарите на 29 септември.

Кирби беше прашан дали ваквото трупање воени трупи во близина на границата е сигнал дека Србија се подготвува за воена инвазија.

„Го гледаме, го набљудуваме. Но, целта [на собирањето на српските воени трупи] не можам да ја кажам сега“, рече тој.

Сепак, Кирби рече дека „огромноста“ на масовните тела е дестабилизирачка.

Властите во Косово соопштија дека околу 30 маскирани и вооружени напаѓачи ја нападнале полицијата во Бањска, при што го убиле наредникот Африм Буњаку.

Во судирите меѓу вооружената група и полицијата во манастирот Бањска загинаа и тројца напаѓачи.

Косово го опиша нападот како терористички и побара меѓународна истрага за Србија, во врска со нејзината улога во овој напад.

Србија негираше каква било вмешаност.

На 29 септември, Милан Радоичиќ, кој рече дека поднесува оставка од Листа Срби – главната партија на Србите во Косово која ја ужива поддршката од Белград – преку својот адвокат призна дека го организирал и учествувал во нападот во Бањска.

Претходно властите во Косово објавија докази, како видео снимка со дрон, каде Радоичиќи е виден вооружен и облечен во униформа во Бањска.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.