Кучето не е само најдобар пријател на човекот, туку и „ЛЕКАР“! Истражувањето го потврди она што СОПСТВЕНИЦИТЕ НА КУЧИЊА го зборуваат долго време

Кучето е најдобриот пријател на човекот, од памтивек до денес. Иако многу за оваа уникатна врска беше непознато и неистражено, конечно се потврди она што љубителите на кучиња долго го тврдеа – дека наклонетоста на кучето ја ублажува болката.

Како што одминува времето, станува се појасно дека милениците се важен дел од нашето здравје на различни начини, тие ни наметнуваат одредена рутина и создаваат врска меѓу луѓето и животните.

Во гореспоменатата студија, повеќе од 200 пациенти во ургентен центар беа замолени да го оценат нивото на болка што ја чувствуваат на скала од еден до 10 (каде што 10 би било највисокото ниво на болка). Контролната група не презеде никакви дополнителни активности, додека испитаниците од втората група десет минути играа со терапевтското куче, а потоа повторно требаше да го проценат интензитетот на болката.

Кучето не е само најдобар пријател на човекот, туку и „ЛЕКАР“! Истражувањето го потврди она што СОПСТВЕНИЦИТЕ НА КУЧИЊА го зборуваат долго време

Се покажало дека оние кои се дружеле со кучето потоа ја оценувале болката со помал број на скалата. Според д-р Џесика Чубак, виш истражувач во Вашингтонскиот институт за здравствени истражувања, кој не бил вклучен во студијата, истражувањето има добра методологија, но има уште многу да се научи за кучињата за терапија.Резултатите од студијата се ветувачки, нашето сегашно разбирање за ефектите од посетите на терапевтски кучиња во итни случаи е доста ограничено. Затоа, особено е важно да има повеќе истражувања во оваа област – нагласува д-р Чубак.

Авторот на студијата, професорот Дел, се надева дека таквото истражување може да придонесе за фактот дека конечно можеме да престанеме да прашуваме дали кучињата за терапија се корисни во медицински контекст и да почнеме да прашуваме како подобро да ги интегрираме во системот за здравствена заштита.
Искуството да се биде во собата за итни случаи често придонесува за поголемо чувство на болка кај пациентите. Светлата светлина, долгото чекање, вознемиреноста и фокусирањето на моменталната акутна состојба, сето тоа може да придонесе за влошување на субјективното чувство, според Ерин Бејквел, сопственичка на куче која страда од хронични болки во поголемиот дел од својот живот.

Ургентниот центар не е место каде што сте сместени во удобна, тивка просторија. „Лекарите честопати ги повторуваат советите што сте ги слушнале и пробале сто пати претходно, а потоа ве испраќаат дома по исцрпувачко чекање, а вие се чувствувате како да не ве ни слушале“, вели Бејквел.
Некои луѓе имаат погрешна претпоставка дека терапевтските кучиња ќе шират инфекција или ќе ја загрозат хигиената на болничкото опкружување, но д-р Колин Дел нагласува дека постојат санитарни услови на кои здравствените работници можат да се потпрат за да го подобрат целиот систем.

Медицинскиот техничар Мајк Мекфејден вели дека гледа многу потенцијал во вклучувањето на кучиња за терапија како дел од холистичкиот пристап за управување со болката во итни ситуации и дека тоа ќе им помогне и на пациентите и на медицинскиот персонал.
Болката може да се смета и за физичко и психолошко искуство, вели Мишел Гањон, доцент по психологија и здравствени студии на Универзитетот во Саскачеван, која не била вклучена во студијата.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.