Мистериозна серија на самоубиства на американски носач на авиони

Помеѓу крајот на октомври и крајот на ноември, четворица морнари во Регионалниот медицински центар Мид-Атлантик починале од самоубиство.

Самоубиствата се случиле во рок од една недела меѓу екипажот на носач на авиони во Њупорт Њуз, Вирџинија.

Морнарицата соопшти дека не нашла докази дека смртните случаи „биле на кој било начин поврзани“. Но, истрагата откри сериозни проблеми со условите за живот на бродот…
Мистериозна серија на самоубиства на американски носач на авиони

Смртта на УСС Џорџ Вашингтон е резултат на „уникатен и индивидуален“ стрес за секој морнар, заедно со „лесно достапни“ средства за самоубиство и „нарушена ментална состојба“, заклучи истрагата, според Си-Ен-Ен.

Извештајот, спроведен од командантот на поморските воздушни сили Атлантик, доаѓа додека морнарицата истражува посебна серија самоубиства во блискиот Норфолк, Вирџинија.

Помеѓу крајот на октомври и крајот на ноември, четворица морнари во Регионалниот медицински центар Мид-Атлантик починале од самоубиство.

Морнарицата започна истрага за да открие дали постои заедничка врска помеѓу смртните случаи и да ја испита секоја смрт поединечно.

Тројцата пријавени морнари беа на нивните први задачи со екипажот на USS George Washington, кој минуваше низ повеќегодишен процес на полнење гориво и ремонт во бродоградилиштата во Њупорт Њуз.

Сите морнари работеле во различни оддели, а истрагата не открила достапни докази дека биле во контакт помеѓу себе.

„Загубата на овие тројца морнари и влијанието на нивната смрт врз нивните колеги, семејството и пријателите не е ништо што може да се измери“, рече адмирал Дерил Кодл, командант на командата на флота.

„Можеме, сепак, да истражиме зошто го направија тоа што го направија, да научиме од тоа и да ги искористиле тие информации за да спречиме да се повтори.

Трите случаи кои беа во фокусот на извештајот од понеделникот не беа единствените смртни случаи меѓу екипажот.

Во период од 12 месеци, седум членови на екипажот на УСС Џорџ Вашингтон загинаа, од кои најмалку четворица извршија самоубиство.

Морнарицата соопшти дека не нашла докази дека смртните случаи „биле на кој било начин поврзани“. Но, истрагата откри сериозни проблеми со условите за живот на бродот…

Истрагата откри и целосен недостаток на ресурси поврзани со грижата за менталното здравје на екипажот.

Во 18 месеци пред смртта, бродот забележал 2.600 средби со професионалци за ментално здравје.

Бродот има и само еден програмски советник за дрога и алкохол (ДАПА) за 2.700 морнари.

Луѓето со болки во колената и бутовите треба да да го прочитаат
Морнарицата препорачала USS George Washington да спроведе дополнителна обука за превенција од самоубиства, како и обука за тоа кои ресурси за ментално здравје се достапни за екипажот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.