Мистерија во Британија: Кит долг 16 метри исфрлен на брегот, сите го поставуваат истото прашање

Тажна сцена е снимена на плажа во Велика Британија . Кит долг 16 метри е пронајден мртов на брегот.

Толпа луѓе се собра околу големото тело, кое лежеше неподвижно на белиот песок. Нив ги обедини тагата поради трагичниот крај на едно прекрасно суштество.

Жителите на областа Корвел, туристите, претставниците на локалните власти, како и здруженијата за заштита на животните, имаа едно прашање – што се случи?

Причината за смртта на џиновскиот цицач сè уште е под истрага.

Перки кит е вториот по големина вид во светот, по синиот кит . Неговото тело е во просек долго 20 метри, а најголемата забележана единка била долга 27 метри.

Тежината на еден џин се проценува на околу 70 тони!

Ова значи дека е многу потенок и полесен од исто толку голем син кит, а исто така е полесен од некои помали видови.

Патем, перките китови се изложени на комерцијален лов на китови низ целиот свет. Речиси 750.000 примероци биле убиени во областите на јужната хемисфера помеѓу 1904 и 1979 година, а денес тие ретко се гледаат таму.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.