Макрон: На ​​Киев мора да му се дозволи да ги неутрализира руските воени бази

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека на Киев треба да му се дозволи да ги „неутрализира“ руските воени бази од каде војниците на Кремљ истрелуваат проектили кон Украина.„Сметаме дека треба да им дозволиме да ги неутрализираат воените локации каде што се лансираат проектили, од каде што е нападната Украина“, но дека „не треба да им дозволиме да допрат други цели во Русија и очигледно цивили“.Коментарите на Макрон уследија откако шефот на најмоќната воена алијанса во светот, НАТО, Јенс Столтенберг, ги повика западните земји да им дозволат на Украинците да бомбардираат руски цели на територијата на Русија, пренесува France24 .„Мислам дека дојде време сојузниците да размислат дали треба да укинат некои од ограничувањата за употребата на оружјето што и го донираа на Украина, особено сега кога борбите се водат силно во Харков. „Негирањето на можноста на Украинците да го користат ова оружје против легитимни воени цели на руска територија им отежнува многу да се одбранат“, рече шефот на најмоќната воена алијанса во светот, Столтенберг.Инаку, земјите, вклучително и Германија, се против преземањето на чекор за кој стравуваат дека би можел да ги доближи до директен конфликт со нуклеарно вооружената Русија.Земјите на ЕУ обучија 50.000 украински војници надвор од земјата разурната од војна во рамките на мисијата на целиот блок, формирана во 2022 година. Macron explaining that Ukraine needs to be destroying all Russia’s military bases within reach.Seems that everyone but Biden now knows this. pic.twitter.com/1X7PyUmYyO— Jay in Kyiv (@JayinKyiv) May 28, 2024

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.