Највкусниот десерт од јагоди во чаша

Loading...

ЗА ГРИЗ КРЕМ
750 мл млеко
4 лажици шеќер
4 лажици гриз
1/2 кесичка пудинг од ванила
ЗА ПРЕЛИВ ОД ЈАГОДИ
250 г исечкани јагоди
4 лажици шеќер
1 лажица вода
1 ванилин шеќер
1 лажичка густин
Гризот сварете го вообичаено, со наведените состојки, и веднаш претурете го во чаши. Додека се лади, сварете го преливот од јагоди со наведените состојки, на крајот додадете го густинот и штом се згусне, тргнете го од ринглата. Ако не сакате парченца јагоди, пред варењето измиксајте ги со миксер/блендер. Прелијте го кремот од гриз со преливот од јагоди и оставете да се излади.

loading...