Најлесниот рецепт за колачи готови за 10 минути!

Дали сте од оние луѓе кои сакаат да го започнуваат денот со нешто слатко? Не треба да чекате да бидете наградени. Наместо појадок, изедете колаче.

Не грижете се, ова колаче е направено од хранливи состојки кои можете да ги најдете во класичната овесна каша. Ако користите многу зрела банана во рецептот, нема да треба да додавате засладувачи.
Рецептот се базира на само една порција, па затоа не вреди да се пали целата рерна за него. Наместо тоа, испечете го за само осум минути во фритеза на топол воздух. Рабовите ќе бидат крцкави, а средината ќе биде многу мека.

Состојки:
45 гр овесна каша
1 лажичка стопено кокосово масло
1 лажичка млеко
1 лажичка чоколадни капки
½ зрела банана
½ лажичка прашок за пециво
прстофат цимет во прав

Подготовка:
Излупете ја зрелата банана и изгмечете ја со вилушка. Истурете го растопеното кокосово масло и млекото.
Додадете прашок за пециво, цимет и овесна каша. Добро измешајте.
Додадете чоколадни капки.
Добиената смеса формирајте ја во бисквит и ставете ја на хартија за печење. Бисквитот треба да биде дебел околу еден сантиметар и дијаметар од околу 10 cm.
Се пече во фритеза на топол воздух на 190 Целзиусови степени околу осум минути.

Пронајдете не на следниве мрежи: