Орбан: Само еден човек може да ја сопре војната во Украина

Виктор Орбан, премиерот на Унгарија, кажа дека Соединетите Американски Држави мораат да иницираат прекин на огнот во Украина.

Претседателот на Соединетите Американски Држави е единствената личност во универзумот кој може да ги упати двата одлучувачки повици, до Киев и до Москва“, кажа Орбан.

Според Орбан, тој претседател може да биде само поранешниот шеф на Белата куќа Доналд Трамп.

Орбан кажа и дека не го интересираат целите кон кои Русија и Украина тежнеат во конфликтот, туку дека само сака војната што побрзо да заврши.

Унгарскиот премиер изрази и уверување дека доколку Ангела Меркел сè уште беше канцеларка на Германија, конфликтот немаше да се рашири до толкави размери.

Пронајдете не на следниве мрежи: