Палачинки со сирење, спанаќ и домати!

Во смесата можете да додадете и парчиња варена шунка. Исто така, со овој рецепт не мора да ги виткате палачинките, туку можете да ги редите како лазања – палачинка, слој од смеса… и така сè додека не ги потрошите сите состојки
Состојки:
150 гр сецкан замрзнат спанаќ
250 гр рикота свежо сирње
малку повеќе свежо рендано морско оревче
2 лажици сос од домати (готов сос за тестенини)
1 лажица рендан чедар, пармезан или сирење Груер
сол по потреба
6 палачинки
Подготовка:
Направете малку погуста смеса за палачинки, солена варијанта и испечете шест парчиња. Потоа вклучете ја рерната да се загрее до 200 степени.
Одмрзнете го спанаќот во микробранова печка, оставете го да се излади од 1 до 2 минути, а потоа исцедете што е можно повеќе течност. Потоа измешајте го со рикота, морско оревче и малку сол. Наполнете ги палачинките со оваа мешавина од спанаќ, завиткајте ги и наредете ги на плех за печење.
Потоа прелијте ги со сос од домати и врз нив ставете рендано сирење. Печете 15 до 20 минути.
Забелешка: Можете исто така да додадете парчиња варена шунка во смесата. Исто така, со овој рецепт не мора да ги виткате палачинките, туку може да ги редите како лазања – палачинка, слој од смеса, палачинка … и така натаму сè додека не ги потрошите сите состојки. Одозгора ставете сос и малку рендано сирење.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.