Пех: Со нападот на Југославија е уништен мирот во Европа

Војната против Југославија стана застрашувачки „пилот-проект“ на идни војни во кои се вклучени земјите на НАТО, кои го прекршуваат меѓународното право, од Ирак во 2003 година до Газа во 2024 година, со кои судовите, ниту регионалниот ниту Меѓународниот суд, не можат да се справат, вели поранешниот пратеник во Бундестагот и член на партијата „Левица“ Норман Пех.

„Откако канцеларот Олаф Шолц воведе „пресвртна точка“ како термин во неговиот политички речник, зборот ужива одредено ниво на популарност. Може да се примени на кој било број начини за различни кризи и настани, на пример, крајот на светот Втората војна и предавањето на Германија на 8 мај 1945 година, падот на Советскиот Сојуз на 31 декември 1991 година, терористичкиот напад на Светскиот трговски центар на 11 септември 2001 година или нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври 2023 година. Само зависи од која национална и политичка перспектива гледате на настанот.Од германска перспектива – како „пресвртната точка“ треба да се набљудува на 24 март 1999 година, наместо на Шолц на 24 февруари 2022 година, бидејќи во тоа време Бундесверот учествуваше во првата внатре-европска војна по Втората светска војна – војната на НАТО против Југославија“, пишува Пех, поранешен член на Социјалдемократската партија. на Германија (СПД) на актуелниот канцелар Солац, во авторскиот текст објавен на „Нахденк“.

Тоа укажува дека мирот владеел во Европа речиси 54 години, и покрај бројните војни што европските земји ги воделе надвор од континентот.

„Но, на 24 март 1999 година беше прекршен мировниот закон, за 15 години подоцна да следи втората европска војна на Русија против Украина, што во реалноста, како што рече актуелниот министер за економија Роберт Хабек, е војна на НАТО под „сјајното раководство“ на Германија против Русија“, подвлекува Пех.

Тоа потсетува на распадот на Југославија, кој започна во 1989 година, со укинувањето на автономијата на Косово, а потоа и со независноста на Словенија и Хрватска, така што тогашниот германски канцелар Хелмут Кол на 1 јули 1991 година изјави дека треба да се изврши притисок на Европската заедница да ги признае овие две републики.

И покрај предупредувањата на генералниот секретар на ОН Перез де Куељар, Германија во декември 1991 година ги призна двете републики кои се отцепија од Југославија, Словенија и Хрватска, а во јануари 1992 година тоа го сторија 11 други земји од Европската унија. Се случи она од што се плашеше Де Куелар и што сакаше да го спречи министерот за надворешни работи Дитрих Геншер признавајќи дека тоа се случи – „насилството ескалираше“, додава Пех.

Тој, исто така, наведува дека во исто време започнала пропагандна битка во германските медиуми и политика, кои ги обвинија само Србите и Слободан Милошевиќ за ширење на насилството и погромите, наведувајќи дека тешко нешто подобро ја опишува улогата на поттикнување војна на медиумите отколку изјавата на шефот на регионалната канцеларија на Европската мониторинг мисија на Косово, ЕСММ, на офицерот на Бундесверот Дитмар Хартвиг, која стана јавна само 10 години подоцна:

„Ниту од извештаите на набљудувачите, ниту од разговорите со водечките политичари косовски Албанци, не знаев за масовни, па дури и државно насочени злосторства против населението, како што е етничкото чистење од крајот на 1998 година до избувнувањето на „војната во НАТО“. Медиумите постојано не зборуваа за ништо предизвикано од бруталноста на српските безбедносни сили врз населението.Истовремено молчеа за нападите на ОВК врз државните институции и српскиот народ.Медиумските информации што ги имав за време на мојот престој на Косово и потоа покажа слика која нема врска со реалноста.Српските безбедносни сили по правило реагираат само на нападите на ОВК, не реагираа без причина.Особено во времето на се посилните напади на ОВК врз југословенските полициски и воени објекти , српската извршна власт покажа исклучителна воздржаност“.

Тој, исто така, забележува дека ОВК првично била перципирана „како она што навистина била – терористичка организација“, но таа „мутирала“ во „Ослободителна војска на Косово“ најдоцна до 1998 година.

„Во пролетта 1998 година, САД му дадоа зелено светло на Милошевиќ да се бори против ОВК. програмирани за мир меѓу народите и решение на косовскиот проблем“, смета Пех.

Тој забележува дека на крајот од Милошевиќ било побарано да се согласи со стационирање на трупи на НАТО во Србија – „апсурдно барање што би значело целосно поднесување“, а Милошевиќ морал да одбие, со што „да го обезбеди посакуваниот псевдолегитимитет за бомбардирањето на Србија што следело. веднаш, што беше планирано од НАТО долго време под водство на САД“.

Тој посочува дека политиката и медиумите морале да ја исценираат оваа „џиновска лага“, бидејќи агресијата на НАТО против Југославија на 24 март 1999 година не е само прва војна во Европа, туку и прв вооружен конфликт по Втората светска војна во кој Бундесверот активно учествуваше.а тоа беше спротивно на меѓународното право.

„Сојузниците намерно не побараа мандат од Советот за безбедност на ОН бидејќи очекуваа одредено вето од Русите и Кинезите. Сите вклучени беа целосно свесни дека нивните постапки го кршат меѓународното право, особено владата со канцеларот Герхард Шредер (СПД) и Вицеканцеларот Јошко Фишер (Алијанса 90 /Зелена) во Берлин.

Неколку месеци пред нападот на Југославија, германскиот дипломат Ханс Арнолд предупреди: „Ако земјите на НАТО … употребија воена сила против Југославија без мандат од ОН, тогаш тие не само што ќе извршат флагрантно кршење на меѓународното право, туку несомнено би ја отвори вратата за натамошно кршење на меѓународното право. … Ниту еден крај не може да го оправда ова средство“, пишува Пех.

Тоа потсетува и на изјавата на поранешниот амбасадор во Белград и поранешен шеф на кабинетот на канцеларката, Хорст Граберт, дека „сите инволвирани… знаат дека оваа акција е против меѓународното право и само несовршено го камуфлираат“.
„Сепак, германската влада и медиумите се обидоа да го потиснат јавниот протест против војната за агресија, па дури и со лажни факти (масакри во Ругова и Рачак, концентрациониот логор Приштина, планот за потковица…) и конструкции (хуманитарна интервенција Поминаа 15 години додека Герхард Шредер, сега поранешен канцелар, отворено не призна дека оваа војна го прекршила меѓународното право во тоа време“.

Тој ја цитира и изјавата на Шредер за една телевизија и весник „Ди Цајт“ – „Германија „бомбардираше суверена држава заедно со НАТО без одлука на Советот за безбедност на ОН. Водењето воен конфликт без одлука на Советот за безбедност беше кршење на Меѓународен закон.”

„Војната за агресија на НАТО никогаш не доби соодветна судска ревизија, ниту во Трибуналот за Југославија, ниту подоцна во Меѓународниот кривичен суд во Хаг. Тужбата на жртвите од воздушниот напад на НАТО на мостот во Варварин, во кој десет луѓе беа убиени и 30 повредени, Федералниот суд на правдата (BGH) беше отфрлен во трет степен, бидејќи „меѓународното право за војна не признава никакви барања за надомест на штета меѓу повредените поединци и странска држава, како и барање засновано на официјални одговорноста нема да се разгледува, бидејќи Бундесверот не го прекрши меѓународното право“.

Пронајдете не на следниве мрежи: