Пиперки полнети со мелено месо

Loading...

Состојки
500 гр црвени пиперки
400 гр мешано мелено месо (50 свинско, 50 телешко)
2 главици кромид
5 јајца
по потреба брашно

Кромидот ситно исечете го или изблендирајте го со блендер.
Во меленото месо додајте кромид, посолете, додајте сув зеленчук, ситно сечен магдонос. Промешајте.
Пиперките измијте ги и пресечете ги на пола, извадете семки.
Пиперките наполнете ги со мелено месо.
Јајцата изматете ги.
Полнетите пиперки валкајте ги во брашно и во јајце, ставете да се пржат во загреана тава, пржете прво од страна каде што има мелено месо, после превртете ги на друга страна.
Добар апетит!

loading...