Помагаат при слабеење и уште 6 причини зошто е добро да јадете урми за појадок

Најдобро време за грицкање урми е во секое време, но особено е добро да ги вклучите во појадокот. Се прашувате зошто? Имаме седум фантастични причини.

Спротивно на популарното верување, додавањето урми во вашата исхрана всушност може да помогне во губење на тежината. Бидејќи тие го контролираат нивото на холестерол и содржат многу малку масти, тие можат да бидат сладок сојузник за вашата исхрана.

Помагаат при слабеење и уште 6 причини зошто е добро да јадете урми за појадок

Дополнително, и покрај нивната измамливо висока калорична вредност, урмите имаат низок гликемиски индекс, што покажува колку брзо се зголемува нивото на гликоза во крвта после јадење одредена храна. Затоа и ова овошје полно со влакна е корисно да го вклучите во менито доколку сте на диета.

7 причини зошто е добро да јадете урми за појадок

1. Обезбедуваат енергија

Урмите се добар извор на природни шеќери кои веднаш ќе ве наполнат со енергија, што е токму она што ви треба наутро, особено ако не сте утринска личност. Сепак, за разлика од другите шеќери, ова овошје нема брзо да ве разочара. Имено, урмите содржат влакна кои ја забавуваат апсорпцијата на шеќерот во крвотокот, што значи дека обезбедуваат долгорочно ослободување на енергија.

2. Тие помагаат во регулирањето на нивото на гликоза во крвта

Урмите се храна со низок гликемиски индекс, што значи дека не предизвикуваат нагло покачување на нивото на шеќер во крвта. Ова може да биде корисно за луѓето со дијабетес или за оние кои се обидуваат да ја контролираат својата тежина.

3. Тие го поддржуваат здравјето на цревата

Урмите се добар извор на влакна, кои се неопходни за здравјето на цревата. Влакната помагаат во непреченото функционирање на дигестивниот систем и можат да спречат запек.

4. Го намалуваат воспалението

Урмите се добар извор на антиоксиданси, кои можат да помогнат во заштитата на телото од слободните радикали, нестабилни молекули кои можат да ги оштетат клетките и да придонесат за развој на хронични болести.

5. Поволно делуваат на здравјето на срцето

Урмите се добар извор на калиум, минерал кој игра важна улога за здравјето на срцето. Калиумот помага во регулирањето на крвниот притисок и може да помогне во заштитата од срцеви заболувања.

6. Поддржуваат губење на тежината

Урмите можат да бидат здрав додаток во вашата исхрана бидејќи се богати со влакна, ви помагаат да се чувствувате сити подолго време после оброк, а бидејќи го регулираат нивото на гликоза во крвта, тие можат да ја намалат желбата за слатки грицки и да обезбедат природен извор на енергија во текот на денот. .

7. Ја подмладуваат кожата

Урмите се исклучително богати со антиоксиданси кои го намалуваат воспалението, а особено меѓу нив е витаминот Ц кој го поттикнува производството на колаген. А познато е дека повеќе колаген значи поеластична и младешка кожа.

Како да се консумираат урми?

Можете да уживате во оваа вкусна и разновидна храна на различни начини. Урмите можете да ги јадете сами, како слатка закуска (во комбинација со семки и јаткасти плодови) или да ги додадете во гранола, овесна каша , јогурт или смути . Можете да направите и едноставен намаз за тост од путер од кикирики и урми, доволно е да ги изблендирате двете состојки .

Како и да одберете да ги вклучите во вашето мени, урмите се здрав и вкусен начин да го започнете денот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.