Поради протестите во Франција, одложена посетата на Чарлс Трети

По барање на претседателот Емануел Макрон, државната посета на кралот Чарлс Трети на Франција е одложена, соопшти Даунинг стрит.

Поради протестите во Франција, одложена посетата на Чарлс Трети

Францускиот претседател изјави дека „нема да бидеме сериозни и ќе ни недостига здрав разум“ за да продолжиме откако синдикатите за време на посетата прогласија протести поради пензиска реформа според која Французите ќе треба во иднина да одат 2 години подоцна во пензија.

Патувањето во Париз и Бордо требаше да започне во недела. Но, и двата града беа зафатени со насилство во четвртокот, некои од најлошите од почетокот на демонстрациите во јануари.

Бакингемската палата соопшти дека одлуката да се одложи тридневната посета на Чарлс Трети и Камила, кралицата, се должи на „ситуацијата во Франција“, пренесе Би-би-си.

„Нивното височество со нетрпение ја очекува можноста да ја посетат Франција веднаш штом се изнајде датум“, се додава во соопштението.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.