Прегледани повеќе од 50 надзорни камери, сите подруми и манастири: Нови детали од потрагата по Вања

Вања Ѓорчевска (14) исчезна на 27 ноември во Скопје на пат кон училиште, а потрагата по девојчето сè уште трае.

Министерот за внатрешни работи на Македонија, Оливер Спасовски, рече дека се прегледани над 50 камери, проверени се сите подруми, коритото на реката Вардар, сите електронски уреди и имаме информации од нив.

Џехви доживеа несреќа во Кипар! Целата страна на лицето на Јехви ѝ е отечена: Животот постојано ми дава искушенија (фото)
Пејачката Теодора Џехверовиќ отпатува за Кипар за да снима спотови за песните од албумот што наскоро ќе го објави.Меѓутоа, таму работите не одат како што таа очекувала. Пејачката, која беше учесничка во првата сезона на реалното шоу „Задруга“, …
ЗОШТО СУПЕРТЕНКОТ НА ПУТИН НЕ СЕ КОРИСТИ ВО УКРАИНА? Русите КОНЕЧНО дадоа одговор! Многумина ќе се изненадат, а причината е МНОГУ ЕДНОСТАВНА
Најновиот руски тенк Т-14 Армата е далеку супериорен во однос на постоечките тенкови во однос на неговите карактеристики, но најверојатно нема да се користи во Украина поради неговата висока цена, изјави извршниот директор на Ростех …

Тој објасни дека специјалниот тим активно работи речиси 24 часа на ден. Тој додаде дека биле проверени и сите манастири во земјава.

Спасовски им се заблагодари и на медиумите за борбата против лажните вести.

– Ова е ситуација во која не смееме да се шегуваме и играме – рече Спасовски, додавајќи дека не смее да изнесува информации додека трае потрагата.

Да потсетиме, Вања последен пат беше видена на булеварот Партизански одреди пред „Броз кафе“, каде и’ се изгуби, а последниот сигнал од нејзиниот телефон беше преку улицата од Универзална сала.

По барање на Министерството за внатрешни работи, распишана е меѓународна потерница од Интерпол. Министерството за внатрешни работи распишало жолта потерница до Интерпол, што значи дека таква информација добиле сите полициски припадници на Интерпол, во случај таа повеќе да не е на територијата на Република Македонија.

Жолто известување е глобален полициски извештај за исчезнати лица. Објавен е за жртви на напуштање на семејството, киднапирање и ненадејно исчезнување. Нејзината фотографија ги преплави социјалните мрежи и во Северна Македонија и во регионот.

Мајката на Вања, Зорица Ѓорчевска, во изјава за Фактор вели дека е во постојан контакт со полицијата и дека цврсто верува дека ќе ја најдат нејзината ќерка.

– Полицијата работи интензивно. Не сакам да се сомневам во ништо и во овие моменти морам да останам силна. Јас сум во контакт со полицијата неколку пати на ден, им кажувам сè што ќе ми падне на памет, сè што ми пречи, што е важно за истражителите, а тие буквално работат деноноќно. Секако дека се надевам на најдоброто, изјави Зорица за Фактор.

Информациите за нејзиното исчезнување беа објавени на платформата „FoundMe”, која е систем за рано предупредување. Системот е воспоставен од невладината организација Новинари за човекови права и е пилот проект во соработка со Министерството за внатрешни работи и други надлежни институции.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.