Пушењето вејп не е воопшто безопасно: Ова се последиците

Пушењето вејп не е воопшто безопасно: Ова се последиците

Некои пробуваат вејп од љубопитност, а некои затоа што некој од општеството им ги понудил, а има и такви кои обичната цигара се обиделе да ја заменат со електронска. Истражувањата покажуваат дека повеќето деца кои пробале се во средно училиште, на возраст од 15 години.

„Децата од 12 или 13 години можат слободно да купат вејп без да знаат нивните родители. Децата велат дека е примамливо поради мирисот и обликот и тоа е првата причина“, посочува Гордана Племиќ.

„Вејпот содржи вода, глицерол, пропилен гликол, никотин и разни други адитиви“, вели Светлана Станишиќ и додава дека составот на вејпот не е строго регулиран, а не е ни увозот.

Како што велат, наргилето е полошо.

Последиците од испарувањето најмногу се рефлектираат во белите дробови, односно има мали промени во белите дробови кои некои ги нарекуваат евали, а наликуваат на пневмонија. Се јавуваат и проблеми со срцето и крвните садови.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.