Раскол во српската опозиција по одлуката на дел од партиите да не учествуваат на белградските избори

Лидерот на српската Партија на слободата и правдата Драган Ѓилас денеска во дебатата во Собранието на Србија изјави дека неговата партија нема да го прифати предлогот за измена на Законот за локални избори, што заеднички го поднесоа владата и дел од опозиција, бидејќи не елиминира ниту една нерегуларност забележана на изборите во декември.

На предлогот за измена на тој закон беа поднесени девет амандмани, а парламентарното мнозинство утринава одлучи за амандманите да се расправа веднаш по принципиелната расправа, така што денеска се очекува гласањето за законот.

Претседателката на Собранието Ана Брнабиќ најави дека седницата ќе продолжи и по 18 часот.

Ѓилас денеска изјави дека не може да објасни што се случило и зошто се распаднала коалицијата „Србија против насилство“, но дека не сака да верува или да каже дека „некој решил да оди на избори затоа што така се договорил со (претседателот Александар) Вучиќ“.

Гостувајќи во Н1 телевизија, тој рече дека неговата партија заедно со колегите од партијата СРЦЕ и коалицијата НАДА денеска ќе гласаат против Измената на Законот за локални избори, како и дека ќе поднесат предлог уставен закон за да се одложат изборите за наесен.

„Сметаме дека тоа е единствениот начин да се дојде до фер и чесни избори, бидејќи само во тој случај ќе има време да се спроведат сите тие препораки на ОДИХР“, рече Ѓилас.

Тој посочи дека не му е јасно како некои партии решиле да излезат на избори, кога на 9 март годинава ја потпишале препораката на ПроГлас и им ветиле на граѓаните дека нема да излезат на избори доколку условите не се променат.

– Имавме шанса да направиме промени. Доколку останевме обединети и ако опстоевме на нашите барања, Вучиќ ќе мораше да попушти, нагласи Ѓилас.

На српската политичка сцена има нова опозициска коалиција под слоганот „Бирам борба“ – вклучува шест партии од поранешната коалиција „Србија против насилството“, која одлучи да учествува на претстојните белградски и локални избори на 2 јуни. Преостанатите три партии од таа коалиција, како и коалицијата „Нада“ решија да ги бојкотираат изборите во Белград, но не и локалните. За да може власта да го исполни барањето на опозицијата за единствени избори, српскиот парламент денеска расправа за измени на Законот за локални избори.

Претседателот на Националното движење на Србија, Мирослав Алексиќ, на конференција во Собранието на Србија изјави дека овие партии донеле одлука да учествуваат на белградските и локалните избори истиот ден, покрај исполнувањето на три основни барања – формирање на комисија за ревизија на избирачкиот список, почитување на законот за медиуми и одржување на Белград и локални избори во ист ден и на локални избори.

Тој рече дека решиле без борба да не му предадат ниту една општина или град на режимот на српскиот претседател Александар Вучиќ. Со предложените измени се предвидува одлуката за распишување избори да се донесе најрано 150 дена, наместо 120 дена и најдоцна 45 дена од денот пред истекот на мандатот, а од денот на распишување на локалните избори до денот на гласањето не може да поминат помалку од 30 наместо 45 дена ниту повеќе од 60 денови.

Пронајдете не на следниве мрежи: